Puma: historia firmy


Puma: historia firmy

Rzadko która firma zaczyna swoją historię od konfliktu. Nieco inaczej jest w przypadku Pumy, która powstała po tym, jak Rudolf Dassler pokłócił się ze swoim bratem Adolfem Dasslerem, założycielem marki adidas. Bracia wspólnie wytwarzali obuwie przez wiele lat, jednak w efekcie szeregu nieporozumień ich drogi się rozeszły. Mimo to, kłótnia Dasslerów ma sporo pozytywnych aspektów, bowiem jedną z jej reperkusji było powstanie dwóch najsilniejszych firm odzieżowych w Europie.
Zobacz całą ofertę marki.
  

1920-1936 r. - współpraca braci

1920

Rudolf Dassler wraz ze swoim bratem Adolfem rozpoczynają ręczne wytwarzanie obuwia. Pierwsze projekty powstają w bardzo skromnych warunkach. Bracia wykorzystują płótno z namiotów wojskowych jako materiał na cholewkę i gumowe uszczelki ze zbiorników na paliwo do tworzenia podeszw.

1924

Dasslerowie otwierają Gebrüder Dassler Schuhfabrik w Herzogenaurach w Niemczech.

1928

Obuwie z Fabryki Butów Braci Dassler trafiają do zawodowych sportowców. W czasie IX Letnich Igrzysk Olimpijskich w Amsterdamie Lina Radke w zaprojektowanych przez Dasslerów butach zdobywa złoty medal w biegu na 800 metrów.

1936

Na XI Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Berlinie w butach z Gebrüder Dassler Schuhfabrik Jessie Owens, czarnoskóry lekkoatleta, wygrywa cztery złote medale.

1948 – 1959 r. rozłam

1948 r.

Napięte relacje między braćmi doprowadzają do poważnego konfliktu i rozdzielenia działalności. Adolf zakłada firmę adidas, a Rudolf przedsiębiorstwo o nazwie Ruda, które niedługo później zmienia w Puma Schuhfabrik Rudolf Dassler. W ofercie Pumy pojawia się pierwszy model dla piłkarzy – Puma Atom.

1949

Rudolf Dassler tworzy innowacyjny projekt – buty piłkarskie z wymiennymi korkami. Po roku prac badawczych i procesie produkcyjnym obuwie trafia na nogi zawodników reprezentacji RFN.

1952

Rudolf nawiązuje współpracę z Seppem Herbergerem, niemieckim trenerem, co owocuje powstaniem wkrętów Super Atom.

1953

Na sklepowe półki trafia następca piłkarskiego modelu Atom – Puma Brasil.

1959

Do przedsiębiorstwa Puma Sportschuhfabriken Rudolf Dassler KG dołączają synowie oraz żona Rudolfa Dasslera.

1960 – 1976 r.

1960

Puma staje się pierwszym na świecie producentem obuwia sportowego, który wykorzystuje wulkanizację.

1970

Pelé w modelu Puma King sięga po tytuł mistrzowski na Mundialu odbywającym się w Meksyku.

1972

Podczas XX Letnich Igrzysk Olimpijskich w Monachium w butach Pumy złoty medal w biegu na 400 metrów przez płotki zdobywa John Akii-Bua.

1974

27 października w Herzogenaurach Rudol Dassler umiera na raka płuc. Kierownictwo nad przedsiębiorstwem przejmuje jego syn, Armin Dassler.

1976

Puma prezentuje światu technologię S.P.A.. W butach wykorzystano podwyższony obcas, który miał odciążać ścięgno Achillesa.

1984 – 1989 r.

1984

Puma podpisuje kontrakt na lata 1984-1987 z Martinem Navrátilovem.

1985

Puma projektuje buty we współpracy z tenisistą Borisem Beckerem, sygnowane nazwiskiem sportowca.

1989

Do grona technologii Pumy dołącza Trinomic, zaawansowanych system amortyzujący. Armin i Gerd Dassler sprzedają swoje udziały (72%) Cosa Lebermann SA, szwajcarskiemu przedsiębiorstwu.

1996 – 1998 r.

1996

Puma pojawia się na MDAX, niemieckim indeksie giełdowym.

1998

Puma nawiązuje współpracę reklamową z tenisistką Sereną Williams.

2000 – 2017 r.

2000

Firma założona przez Rudolfa Dasslera zaczyna współprace z Porsche i Sparco, w wyniku czego na rynku pojawiają się nietuzinkowe buty sportowe.

2001

Do portfolio dołącza model Puma Speedcat inspirowany obuwiem dla kierowców F1.

2004

Puma zaczyna współpracę z projektantem Philippe Starckiem.


2006

Firma współpracuje z Alexandrem McQueenem, cenionym projektantem mody z Wielkiej Brytanii. Owocem kooperacji staje się niespotykana dotąd w ofercie Pumy kolekcja butów.

2007

27% udziałów Pumy kupił Pinault-Printemps-Redoute, właściciel ekskluzywnej marki Gucci.

2010

Puma staje się dostawcą strojów dla dziesięciu brytyjskich klubów piłkarskich, m.in. Newcastle United. W tym samym roku niemieckie przedsiębiorstwo wykupuje firmę Cobra Golf, poszerzając w ten sposób swoją ofertę o asortyment dla golfistów.

2011

Puma w sezonie 2011/2012 dostarcza stroje dla klubu Dinamo Zagrzeb. Firma staje się spółką europejską – Puma SE.

2012

Puma podpisuje ośmioletni kontrakt z Borussią Dortmund.

2015

Rihanna zostaje wybrana na światową ambasadorkę Pumy.

[script]$('.kontener-row').each(function(index) { var ile_left = $(this).children('.left').css('height'); var ile_right = $(this).children('.right').css('height'); if (ile_left > ile_right) $(this).children('.left').css('border-right', '1px solid #fff'); if (ile_left <= ile_right) $(this).children('.right').css('border-left', '1px solid #fff');})[/script]
[script]$(document).ready(function() { $('#cart_flow_address_step_loyaltyScheme_loyaltyClubJoin').change(function(){if($(this).is(':checked')) {$('#cart_flow_address_step_loyaltyScheme_consentForm_consent_1744_0').attr('required', '');} else {$('#cart_flow_address_step_loyaltyScheme_consentForm_consent_1744_0').removeAttr('required');}});});[/script]